Chester & District Bagatelle League       Cup Fixtures

Home  |  News  |  League Fixtures  |  Cup Fixtures  |  League Table  |  Photos  |  Rules  |  History  |  Terminology  |  Fun
 
Open Challenge Knockout  |  Tables Wanted  |  Search  |  Links  |  Contact Us
  

Cups / 5-A-Side / Doubles / Singles

Fixtures

PRACTICE ON FINALS NIGHT

Practice on each finals night is now allowed up to 8.15pm

_____________________________________________________

5-A-Side - Final
Postponed due to England European Championship semi-final
To be played on Wednesday, 10th July Moved to 24th July 2024 at Bawn Lodge
starts at 8.30pm prompt (table closed 8.15pm)

Upton B v Union Vaults
_____________________________________________________________________

 Len Cooper Plate
To be played on Wednesday, 24th July 2024 at the Egerton Arms
starts at 8.30pm prompt (table closed 8.15pm)

Four teams have been invited to enter.  Draw on the night at 8.15pm
Four players per team, 2 sticks each

St. Theresa's Club, Greyhound, Upton A, Bridgewater
_____________________________________________________

Results
351 Competition - Final
Played on Wednesday, 17th July 2024 at the Union Vaults
starts at 8.30pm prompt (table closed 8.15pm)

St. Theresa's A v Egerton Arms
_____________________________________________________________________


West Cheshire Shield - Final

Played on Wednesday, 3rd July 2024 at St. Werburgh's Club
 

Upton A 512 v 378 Upton B
_____________________________________________________________________

Northgate Cup - Final
Played on Wednesday, 26th June 2024 at the Cross Foxes

St. Werburgh's Club 487 v 514 Upton B
_____________________________________________________________________
 
Doubles Competition - last 16
Played on Wednesday, 19th June 2024

At the Bridgewater
Williams 30 / Allen 73 v Jones 61 / Jones 45
Wallace 58 /Done 40 v Allman 56 / Allman 57
McAleer/Valentine v Turner/Ellis postponed at rqst of Turner/Ellis
Cooper 62 /Randles 57 v O'Connor 53 /Wicks 51

At the Egerton Arms
Johnson/Johnson v Evans/Evans <<< played 17th July
Ford/Davies v Maddrick/Ortega <<< played 3rd July
Coppock 55 /Nuttall 52 v Anstey 38 /Dutton 42
Murphy 31 / Marriott 58 v Tipton 32 /Lea 43 <<< played 13th June
_____________________________________________________________________

Singles Competition - last 16
P
layed on Wednesday, 12th June 2024

At St. Theresa's Club
L. Evans 78 v 49 G. O'Connor
P. McAleer 53 v 32 E. Wicks
T. Davies 72 v 85 D. Cooper
J. McNicholas 67 v 49 S. Churms

At Bridgewater Arms
L. Allman 49 v 78 P. Williams
  <<< played 10th June
J. Fellows v R. Evans
M. Jones v N. Davies
N. Walker v N. Allen
_____________________________________________________________________

Doubles Competition - Preliminary Round
Played on Wednesday, 5th June 2024
At Bawn Lodge
J. Fellows 28 / F. Williams 31  v  M. Jones 58 / D. Jones 49
M. Turner 27 / I. Ellis 70  v  A. Hughes 54 / C. Jones 36
P. McLaughlin DNP / C. Elliott DNP  v  B. Tipton WO / J. Lea WO 

At Upton BL
I. Davies 66 / P. Ashford 59 v  S. Murphy 61 / A. Marriott 66
J. McNicholas 37 / N. Walker 97  v  M. Coppock 65 / D. Nuttall 82
L. Allman 79 / P. Allman 64  v  N. Davies 50 / J. Pritchard 85
___________________________________________________________________

Singles Competition: First Round
Played on Wednesday, 29th May 2024
2 sticks per player, top 4 scores from each group go through to last 16
Players to play in order shown

Group 1 Group 2 Group 3 Group 4
St. Werburgh's St. Theresa's Union Vaults Egerton Arms
D. Cooper N. Davies 73 J. Valentine 42 P. Williams 75
J. Ford C. Barlow 57 D. Johnson 49 T. Randles 30
S. Done P. McLaughlin 61 P. McAleer 58 M. Jones 57
G. O'Connor N. Walker 72 P. Wallace 43 S. Churms 67
I. Davies I. Ellis 53 J. Fellows 66 P. Anstey 49
L. Evans A. Marriott 59 S. Johnson 53 J. Maddrick 46
J. Law S. Murphy 56 J. McNicholas 61 C. Elliott 0
P. Dutton F. Williams 0 M. Turner 0 L. Allman 56
E. Wicks N. Allen 63 J. Pritchard 53 P. Allman 38
J. Parkin T. Davies 65 R. Evans 88  

_______________________________________________________


351 Semi Finals
Played on Wednesday, 22nd May 2024

St. Theresa’s A v St. Werburgh’s B  at the Union Vaults
Egerton Arms v Cross Foxes at St. Werburgh’s Club

_____________________________________________________________________

5 a-side Semi Finals
Played on Wednesday, 15th May 2024

Upton B v Bawn Lodge  at the Egerton Arms
St. Theresa’s B v Union Vaults  at the Bridgewater
_____________________________________________________________________

351 Quarter Finals
Played on Wednesday, 1st May 2024
 
Cross Foxes v St. Theresa’s B at the Greyhound
Upton B (2nd) v St. Werburgh's B at St. Theresa’s
Union Vaults v Egerton at Bawn Lodge
St. Theresa’s A ------ Bye  (St. Werburgh's A conceded)

_____________________________________________________________________


5 a-side Quarter Finals
Played on Wednesday, 24th April 2024
 
Bawn Lodge v St. Werburgh’s at the Bridgewater
Greyhound v Upton B at the Union Vaults
Union Vaults v Cross Foxes at Upton BL
Upton A v St. Theresa’s B at the Cross Foxes

_____________________________________________________
351 Competition: First Round
Played on Wednesday 10th April 2024

St. Werburgh’s B v Bridgewater at Upton Legion
Egerton v Spital Vaults at the Greyhound conceded by Spital
St. Theresa’s B v Upton A at the Cross Foxes
Upton B v Upton B 2nd at Bawn Lodge
Bawn Lodge v Cross Foxes at St. Werburgh’s
Union Vaults v Greyhound at St. Theresa’s

St. Theresa’s A and St. Werburgh’s A have byes into round two
_____________________________________________________
5 a Side: Preliminary Round
Played on Wednesday, 3rd April 2024

Cross Foxes v Spital Vaults at the Egerton conceded by Spital
Egerton v Upton B at the Bridgewater
St. Theresa’s A v Union Vaults at Upton Legion
Bridgewater v Upton A at the Greyhound
 ______________________________________________________________

Northgate Cup - Semi Finals
Played on Wednesday, 27th March 2024

St. Werburgh's v Greyhound at the Egerton
Upton B v Cross Foxes at St. Werburgh's
_____________________________________________________________________

Northgate Cup - Quarter Finals
Played on Wednesday, 20th March 2024

Greyhound v Upton A at Bawn Lodge
St. Werburgh's v St. Theresa's at the Greyhound
Cross Foxes v Bawn Lodge at the Union Vaults
Upton B v Egerton at St. Theresa's

____________________________________________________
Northgate Cup - Preliminary Round
Played on Wednesday, 28th February 2024

Egerton v Bridgewater at St. Werburgh's Club
St. Werburgh's Club v Union Vaults at the Cross Foxes
____________________________________________________________________
West Cheshire Shield - Semi-Finals
Played on Wednesday, 24th January 2024

Upton A v Bridgewater at the Egerton
Upton B v St. Werburgh's Club at Bawn Lodge
_____________________________________________________________________

West Cheshire Shield - Quarter-Finals
Played on Wednesday, 20th December 2023

Bridgewater v Greyhound at the Cross Foxes
Upton A v Egerton at the Greyhound
Upton B v Cross Foxes at St. Theresa's
St. Theresa's v St. Werburgh's at Upton Legion

____________________________________________________________________
West Cheshire Shield Preliminary Round
Played on Wednesday, 15th November 2023

Bawn Lodge v Bridgewater at the Union Vaults

Egerton v Union Vaults at the Bridgewater

 Last updated: Thursday, 18 July 2024